امروز:

مقاله استفاده از امواج ماورا صوت در نابودی لخته‌های خونی

مقاله استفاده از امواج ماورا صوت در نابودی لخته‌های خونی

متخصصان عصب شناسی موفق به ابداع روشی جدید برای درمان بافت‌های مغزی آسیب دیده كه در آن به كمك امواج ماورا صوت لخته‌های خونی‌ تشكیل شده در بافت مغز تجزیه می‌شوند.

متخصصان عصب شناسی موفق به ابداع روشی جدید برای درمان بافت‌های مغزی آسیب دیده كه در آن به كمك امواج ماورا صوت لخته‌های خونی‌ تشكیل شده در بافت مغز تجزیه می‌شوند.اخیرا پس از برگزاری همایش متخصصان اعصاب اروپا در دوسلدورف آلمان، متخصصان عصب‌شناسی اعلام كردند راه موثر و تازه‌ای برای درمان بیماران مبتلا به سكته مغزی یافته‌اند.

اساس روش درمانی تازه كه «سونوترومبولیز» (Sono-Thrombolyse) نام دارد، مبتنی بر روشی است كه از آن در تجزیه سنگ‌های كلیه استفاده می‌شود و طی آن با استفاده از طول موج مشخصی از امواج ماورا صوت سنگ‌های تشكیل شده در بافت كلیه خرد و تجزیه می‌شوند.

در این روش به كمك امواج ماورا صوت لخته‌های خونی‌ تشكیل شده در بافت مغز تجزیه می‌شوند.

تشكیل لخته‌های خونی نتیجه واكنش سریع سیستم ایمنی است كه پس از پارگی مویرگ به سرعت در محل خونریزی شبكه‌ فیبری ظریفی می‌سازد كه گلبولهای خونی را به خود جذب كرده و با تشكیل لخته از خونریزی بیشتر جلوگیری می‌كند، اما حضور این لخته‌ها عملكرد مغز را مختل و به سكته‌های مغزی منجر می‌شوند. سونوترومبولیز تجزیه لخته خونی به كمك امواج ماورا صوت است. فركانس مشخصی از این امواج با هدف قرار دادن فیبرهای شبكه لخته سبب بازشده‌گی و تجزیه لخته می‌شود.

روشی كه هم اكنون برای تجزیه لخته‌های خونی در درمان بیمارن سكته مغزی استفاده می‌شود مصرف داروست. پروفسور ماریو سیبلا (Mario Siebler) متخصص اعصاب كلینیك دانشگاه دوسلدورف در این مورد می‌گوید: در سونوترومبولیز مصرف دارو كه به صورت هدفمند برای تجزیه لخته خونی جذب شبكه فیبری آن شده، سبب می‌شود كه لخته خونی بهتر هدف امواج قرارگیرد.

این روش درمانی تا كنون در كلنیك‌های دانشگاهی دو شهر دوسلدورف و مانهایم آلمان مورد استفاده قرار گرفته است و نتیجه آن موفقیت‌آمیز بوده است.

بر اساس پیش بینی پروفسور سیبلا در آینده نه چندان دور این روش جایگزین روش متداول كنونی خواهد شد و مورد استفاده تمامی بیمارستان‌های آلمان قرار خواهد گرفت.

در حال حاضر بخش اعصاب تمامی بیمارستانهای آلمان دستگاه‌های مخصوص سونوگرافی مغز و اعصاب را در اختیار دارند كه می‌توان به كمك آنها امواج مورد نظر را ایجاد كرد. این دستگاه‌ها استفاده‌های درمانی گوناگونی دارند.

نكته‌ای كه در این روش بر روی آن تأكید می‌شود، درمان به موقع است.

آن طور كه متخصصان اعلام كرده‌اند موثرترین زمان درمان تا سه ساعت اولیه پس از بروز سكته است؛ البته هر چه سن بیمار از ۵۵ سال بالاتر باشد به علت كاسته شدن از تراكم استخوانی بافت جمجمه شانس درمان با این روش كاهش می‌یابد.

سونوترومبولیز اولین بار توسط پروفسور آندری الكساندروف (Andrej Alexandrow) در بیمارستان دالاس در ایالت تگزاس آمریكا طرح شد.

مهمترین نكته این روش استفاده از فركانس مشخصی است كه به گونه‌ای هدفمند از یك سو لخته خونی را مورد هدف قرار داده و از سوی دیگر به سایر مویرگ‌های خونی بافت مغز را آسیب نرساند.

استفاده از امواج ماورا صوت بخصوص در تجزیه لخته‌های خونی بزرگتری كه با چرخش در جریان گردش خون سبب اختلال ضربان قلب و یا تنگی شریان‌های خونی گردن می‌شوند موفقیت آمیز بوده است.

بنا بر آمار موجود، تنها در آلمان سالانه ۲۰۰ هزار مورد سكته مغزی گزارش می‌شود. این آمار بدون در نظر گرفتن بیمارانی است كه بیش از یك بار به سكته مغزی دچار شده‌اند. در ۲۰ درصد از موارد، سكته مغزی ظرف مدت چهار هفته به مرگ بیمار منجر می‌شود.

نزدیك به چهل درصد بیماران در مدت یك سال پس از سكته مغزی فوت می‌كنند. نیمی از بیمارانی كه پس از سال اول زنده می‌مانند برای باقی عمر فلج و نیازمند كمك همراه می‌شوند.

فلج‌های یك سویه بدن، بی‌حسی دست و پا اختلال در بلع، تكلم، بینایی، عدم حفظ تعادل و افسردگی‌های شدیدی كه سكته‌های مغزی به دنبال دارند بار اجتماعی است هر ساله با افزایش تعداد بیماران سنگین‌تر می‌شود.

از فاكتورهای مهمی كه برای جلوگیری از بروز سكته مغزی می‌توان به آنها اشاره كرد، كنترل قند، چربی و فشار خون، و تحرك بدنی بیشتر به خصوص پس از پنجاه سالگی است.

امواج ماورای صوت جهت مبتلایان به سکته

روش درمانى تازه سونو ترومبوليز نام دارد. روشى كه در آن به كمك امواج ماورا صوت لخته‌هاى خونى‌ تشكيل شده در بافت مغز تجزيه مى‌شوند. اساس اين روش همانند روشى است كه از آن در درمان سنگ كليه استفاده مى‌شود و طى آن با استفاده از طول موج مشخصى از امواج ماورا صوت سنگ‌هاى تشكيل شده در بافت كليه خرد و تجزيه مى‌شوند. در مورد بيماران سكته مغزى هدف امواج لخته‌هاى خونى هستند. ویچه وله آلمان در این باره میگوید :

تشكيل لخته‌هاى خونى نتيجه واكنش سريع سيستم ايمنى است كه پس از پارگى مويرگ به سرعت در محل خونريزى شبكه‌ فيبرى ظريفى مى‌سازد كه گلبولهاى خونى را به خود جذب كرده و با تشكيل لخته از خونريزى بيشتر جلوگيرى مى‌كند. اما حضور اين لخته‌ها عملكرد مغز را مختل و به سكته‌هاى مغزى منجر مى‌شوند. سونوترومبوليز تجزيه لخته خونى به كمك امواج ماورا صوت است. فركانس مشخصى از اين امواج با هدف قرار دادن فيبرهاى شبكه لخته سبب بازشده‌گى و تجزيه لخته مى‌شود. روشى كه هم اكنون براى تجزيه لخته‌هاى خونى در درمان بيمارن سكته مغزى استفاده مى‌شود مصرف داروست. پروفسور ماريو سيبلا  متخصص اعصاب كلينيك دانشگاه دوسلدورف در اين مورد مى‌گويد: ” در سونوترومبوليز مصرف دارو كه به صورت هدفمند براى تجزيه لخته خونى جذب شبكه فيبرى آن شده، سبب مى‌شود كه لخته خونى بهتر هدف امواج قرارگيرد.“ اين روش درمانى تا كنون در كلنيك‌هاى  دانشگاهى دو شهر دوسلدورف و مانهايم آلمان مورد استفاده قرار گرفته است و نتيجه آن موفقيت‌آميز بوده است.

نكته‌اى كه در اين روش بر روى آن تأكيد مى‌شود، درمان به موقع است. آنطور كه متخصصان اعلام كرده‌اند موثرترين زمان درمان تا سه ساعت اوليه پس از  بروز سكته  است. البته هر چه سن بيمار از پنجاه و پنج سال بالاتر باشد به علت كاسته شدن از تراكم استخوانى بافت جمجمه شانس درمان با اين روش كاهش مى‌يابد. سونوترومبوليز اولين بار توسط پروفسور آندری الكساندروف در بيمارستان دالاس در ايالت تگزاس آمريكا طرح شد. مهمترين نكته اين روش استفاده از فركانس مشخصى است كه به گونه‌اى هدفمند از يك سو لخته خونى را مورد هدف قرار داده و از سوى ديگر به ساير مويرگ‌هاى خونى بافت مغز را  آسيب نرساند. استفاده از امواج ماورا صوت بخصوص در تجزيه لخته‌هاى خونى بزرگترى كه با چرخش در جريان گردش خون سبب اختلال ضربان قلب و يا تنگى شريان‌هاى خونى گردن مى‌شوند موفقيت آميز بوده است.

سندروم مویا مویا ( moya moya ) ناشی از تابش

 

بیماری های عروقی ناشی از تشعشع از عوارض پرتودرمانی می باشند که به خوبی شناخته شده اند و می توانند در زمان طولانی موجب مرگ و میر بیماران شوند. انسداد پیش رونده اینتراکرانیال جریان خون شریانی, از جمله سندروم مویا مویا, یکی از آثار دیررس و غیرعادی پرتودرمانی است که به تعداد زیادی ثبت شده است. سندروم مویا مویا با تشکیل و ظهور یک شبکه عروقی غیرطبیعی جانبی مشخص می شود که در نهایت منجر به بسته شدن خودبخودی عروق چرخه willis می شود. به زبان ژاپنی, مویا مویا یعنی « ابری از دود »  و به ظاهر آنژیوگرافیک دودآلود این بیماری اشاره دارد (۱). آنژیوگرام مغزی بهترین روش برای تصویربرداری و تشخیص این بیماری است. معیار تشخیص عبارتست از تنگی یا انسداد در بخش پایانی شریان کاروتید داخلی یا در بخش ابتدایی شریانهای قدامی یا میانی مغز و شبکه عروقی غیر طبیعی در ناحیه تنگی و اطراف آن.

سبب شناسی ( etiology ) سندروم مویا مویا ناشناخته است. با این وجود این سندروم به عواملی نظیر ارث, اختلالات خونی, عفونت سندرومهای مادرزادی, بیماریهای عروقی و پرتودرمانی دیده شده است. در یک مطالعه , ۲ نفر از ۳۱۶ بیمار(  NF-1 ( % ۰٫۶          که تحت غربالگری با MRI مغزی قرار گرفتند مبتلا به سندروم مویا مویا بودند (۲). عقیده بر این است که اختلالات عروقی همراه با ۱- NF با نوروفیبرومین, یک محصول پروتئینی ژن ۱- NF , که در سلولهای عضلانی صاف و پوششی عروق خونی بیان می شوند, همراه است. (۳)

برای درک بهتر مشخصات بیمارانی که پس از پرتودرمانی دچار سندروم مویا مویا شده اند, ما به مرور موارد منتشر شده اخیر پرداخته ایم.

مواد و روشها :

در ابتدا در شبکه medline/PubMed به جستجوی مقالات انگلیسی پرداختیم و از کلمات ( radiation ), ( radiotherapy ) و  ( moya moya syndrome ) به عنوان کلمات جستجو استفاده کردیم. تشخیص بیماران با سندروم مویا مویا از طریق راهنماهایی که وزارت بهداشت ژاپن تعریف کرده بود انجام شد (۴). بر اساس این راهنماها, آنژیوگرافی بیماران نشان از تنگی یا انسداد در بخشهای پایانی شریانهای کاروتید داخلی یا بخشهای ابتدایی شریانهای صافی و قدامی مغزی به همراه شبکه عروقی در نواحی فاز شریانی داشت. بیمارانی که در مورد آنها تصور می شد تغییرات اختلالی عروقی ناشی از فشار ثانویه توده تومورال است از مطالعه خارج شدند. ۳۳ مقاله مربوط به سالهای ۱۹۷۶ تا ۲۰۰۲ مرور شدند که در جدول ۱ آمده اند. این مقالات شامل ۵۴ بیمار با تشخیص سندروم مویامویا ناشی از تابش بودند.

مقالات را مورد بررسی قراردادیم تا پارامترهای وابسته به بیمار, تومور و درمان را به دست آوریم. فاکتورهای وابسته به بیمار عبارتند از: سن هنگام تابش گیری, جنسیت, وجود NF-1 , سابقه بیماریهای عروقی و نقصهای مادرزادی. نوع تومور تحت تابش نیز برای هر بیمار مورد بررسی قرار گرفت. فاکتورهای مرتبط با درمان عبارتند از : دوز تشعشع, حجم درمان, استفاده ترکیبی از روش شیمی درمانی با پرتودرمانی, تاریخچه جراحی تومور, موقعیت تغییرات عروقی و مدت زمان بین پرتودرمانی تا تشخیص سندروم مویا مویا. حجم درمانی پرتودرمانی به دو بخش تقسیم شد: پرتودرمانی Involved-Field یا Extensive-Field نظیر پرتودرمانی تمام مغز یا کرانیواسپانیال. برای مقایسه دوز تشعشع, دوره نهان تا وضعیت NF-1 , نوع حجم درمانی و استفاده از شیمی درمانی و جراحی از روش آماری Un paired-t-test استفاده شد. به علاوه آزمون یکطرفه A NOVA برای تحلیل رابطه دوز تشعشع و دوره نهان تا سن پرتودرمانی نوع تومور و جنسیت مورد استفاده قرار گرفت.

نتایج :

در جستجوی ما, ۵۴ بیمار با سندروم مویا مویا ناشی از تابش ثبت شوند. متوسط سن بیماران در ۴۸ بیمار در اولین پرتودرمانی ۸/۳ سال بود ( محدوده ای از ۴۷- ۴/۰ سال ). سن ۶ نفر از بیماران ذکر نشده بود. توزیع سن مورد بررسی قرار گرفت و نتایج آن در شکل ۱ آورده شده است. از این موارد, ۲۷ نفر          ( %۳/۵۶ ) کودکانی بودند که در سنین کمتر از ۵ سال پرتو دریافت کرده بودند. در بین باقیمانده ها, ۱۱ نفر ( % ۹/۲۲ ) بین سنین ۵ تا ۱۰ , ۴ نفر (%۳/۸ ) بین ۱۱ تا ۲۰, ۳ نفر ( % ۳/۶ ) بین ۲۱ تا ۳۰, ۱ نفر ( % ۱/۲ ) بین ۳۱ تا ۴۰ و ۲ نفر ( % ۲/۴ ) بین ۴۱ تا ۵۰ سالگی تحت تابش قرار گرفتند. توزیع جنسی به این صورت بود که ۱۸ مرد (% ۶/۳۴ ) و ۲۶ زن ( %۵۰ ) وجود داشت. در ۱۰ بیمار  (% ۲/۱۹ ) جنس ذکر نشده بود. ۱۴ نفر از ۵۴ نفر (% ۹/۲۵ ) مبتلا به NF-1 تشخیص داده شدند. هیچ کدام از بیماران سابقه بیماری عروقی یا نقصهای مادرزادی نداشتند.

نوع تومور متغیر و برای تمام جمعیت بیماران موجود بود. بیشترین نوع توموری که تحت درمان پرتو درمانی قرار گرفت گلیومای Low-grade بود که در ۳۷ فرد ( %۵/۶۸ ) مشاهده شد که ۲۹ نفر از آنها optic glioma بود. بقیه تومورها از انواع نادرتری بودند و عبارتند از آدنوما غده هیپوفیز, Craniopharyngioma و germinoma . بیشتر تومورها در ناحیه Parasellar قرار داشتند.
بیماران بر اساس نوع تومورشان تحت درمان پرتودرمانی قرار گرفتند. دوز متوسط Gy 2/55 ( محدوده Gy 120-22 ) بود. دوز در ۸ بیمار ذکر نشده بود. دوز پرتودرمانی نیز براساس حالت NF-1 مورد بررسی قرار گرفت .دوز متوسط برای بیماران با NF-1 مثبت Gy 5/46 ( محدوده Gy 55-22 ) و برای بیماران با NF-1 منفی, Gy 1/58 ( محدوده Gy 120- 24 ) بود ( ۰۲/۰ = P ) .
سندروم مویا مویا در دوزهای پائین ( > 30 Gy ) در ۴ بیمار دیده شدکه همه آنها در زمان پرتودرمانی کمتر از ۷ سال سن داشتند. از این ۴ نفر, ۲ نفر (%۵۰ ) دارای NF-1 مثبت بودند. استفاده از جراحی ( ۲۲/۰ = P ), نوع تومور  (۲۱/۰=P ) و سن در زمان شروع پرتودرمانی ( ۲/۰ = P ) تاثیری بر میزان دوز تشعشع نداشتند.

دوره نهفته, زمان بین پرتودرمانی و تشخیص سندروم مویامویا در ۴۷ بیمار مشخص بود. متوسط دوره نهفته ۴۰ ماه بود ( محدوده ۲۴۰- ۴ ماه ) فاصله نهفته بین پرتودرمانی یا تشخیص سندروم مویا مویا در شکل ۳ آورده شده است. سندروم مویا مویا ناشی از تشعشع در ۱۳ بیمار ( % ۷/۲۷ ) در ۲ سال رخ داده است. در ۲۵ بیمار ( % ۲/۵۳ ) در ۴ سال , ۳۵ بیمار ( % ۴/۷۴ ) در ۶ سال, ۳۷ بیمار (‌% ۷/۷۸ ) در ۸ سال, ۴۱ بیمار ( % ۲/۸۷ ) در ۱۰ سال و ۴۵ بیمار                    ( % ۷/۹۵ ) در ۱۲ سال رخ داده است. البته وقتی دوره نهفته را براساس حجم درمانی تحلیل کردیم زمان مجموع آن کوتاهتر شد. میزان آن ۴/۲۸ ماه برای پرتودرمانی با میدان ‌involved و ۳/۶۶ ماه برای میدانهای  comprehensive بود ( ۰۱۴/۰ = P ). فواصل به صورت مشخص تحت تاثیر حالت NF-1  ( ۲/۰ = P )‏, سن

مقاله استفاده از امواج ماورا صوت در نابودی لخته‌های خونی

نوشته مقاله استفاده از امواج ماورا صوت در نابودی لخته‌های خونی اولین بار در فايل مارکت - بازار فايل. پدیدار شد.

لطفا از لینک زیر دانلود کنید دانلود 

فایل

Powered by WPeMatico


نوشته شده در : جمعه 31 خرداد 1398  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

تحقیق IUD روشي براي جلوگيري از حاملگي

تحقیق IUD روشي براي جلوگيري از حاملگي

امروزه IUDهاي جديد نه تنها از لحاظ پيشگيري از بارداري در حد قرصهاي جلوگيري از حاملگي خوراكي موثرند, بلكه در خيلي از مواردي كه مصرف قرصهاي ضد بارداري جايز نيست يا اصولاممنوع شده باشد, IUD وسيله با ارزشي است كه مي توان آن را به كار برد.درحدود نيم قرن پيش ,اولين بار گرافنبرگ آلماني حلقه اي فلزي رابه عنوان يك وسيله جلوگيري از حاملگي در داخل رحم قرار داد.تا مدتها اين وسيله به كار مي رفت,ولي به علت شكل وجنس آن ونبودن آنتي بيوتيك به مقدار كافي معمولا بيماران دچار عوارضي نظيرعفونت,سوراخ شدن رحم,وخونريزي مي شدند. بعدها با تغيير و اصلاح آن وجاگذاري صحيح  IUDو فراواني آنتي بيوتيكها,عوارض آن نيز به حداقل رسيد و تمايل بانوان به استفاده از  IUDبتدريج بيشتر شد و بطوري كه آمار نشان مي دهد در سال ۱۹۶۵ كمتر از يك درصد زنان متاهل,ودرسال ۱۹۷۶بيش از ۶ درصد زنان متاهل و۹درصدزنان بيوه از اين وسيله استفاده كرده اند.در حال حاضر,تخمين زده مي شود كه تقريبا ۶۰ ميليون زن در سرتاسر دنياIUD را به عنوان يك وسيله جلوگيري از حاملگي به كار مي برند و اين در حالي است كه تنها ۶ درصد زنان آمريكايي واروپايي از آن استفاده مي كنندكه البته با توجه به تــبليغات عليه                                           IUDازنوع Dalkon shieldوارتباط آن با بيماري التهاب لگني,مي توان اين كاهش مصرف را توجيح كرد.شايد بتوان گفت كه حدود ۸۰درصدIUDهادرچين مصرف مي شود,به عبارت ديگر,حدود۴۰ ميليون زن در چين اين وسيله را به كار مي برند درحالي كه در آمريكا,پس از كنارگذاشته شدن IUDنوعDalkon shield , سايرIUD  ها,از جمله      loop Lippes و به دنبال آنcopper 7وTC  ۲۰۰بازار فروش خود را از دست دادند واين امر موجب گرديدكه ساير كشورها در مورد استفاده ازIUD به ارزيابي مجدد بپردازند.سازمان بهداشت جهاني معتقد است كنار گذاشتن اين IUD ها در ايالات متحده آمريكا به لحاظ ملاحظات تجاري واقتصادي توليد كنندگان بوده است كه تضمين كافي نداشته اند نه به خاطر سلامتي افراد,به هر حال,اخيرا دو نوعIUD وارد بازار آمريكاشده كه هر دو به شكل Tهستند وبراي بهبود خاصيت ضد بارداري در آنها مس يا پروژسترون به كار رفته است.IUDدربرخي از كشورهاي در حال توسعه يكي از پرمصرف ترين و   رايج ترين وسايل  ضد حاملگي است كه پس از يك معاينه پزشكي به كار  مي رود.سازمان بهداشت جهاني سلامت مصرف اين وسيله را تاييدكرده ومعتقد است كه در حال حاضر IUDاحتمالا ,موثرترين ومطمئن ترين وسيله برگشت پذير تنظيم باروري است.

انواعIUD

چندين نوع وسيله داخل رحمي در شكلها,اندازه هاوتركيبات مختلف فراهم شده ودر دسترس است .بعضي از اين وسايل داراي مس يا پروژسترون هستند كه IUDطبي ناميده مي شود وبعضي ديگر كه خنثي هستندIUDهاي غير طبي خوانده مي شود.جنس IUDهاي طبي از پلاستيك است كه به آن مس يا پروژسترون اضافه شده است در گروهي از اين دسته مس به وسعت ۲۰۰تا۲۵۰ميلي متر مربع به كار رفته است( مانند۲۰۰Tcu و  ۲۵۰Multiload) و در گروهي ديگر مقدار مس بيشتر يا توام با نقره است(مانندTCu220c,Multi load 375,Tcu 380   A,وnovat)

در موردTCu  ۳۸۰ Aبايد گفت كه اگر چه از سال ۱۹۸۲در ساير كشورها وارد بازار شد,از سال ۱۹۸۸در آمريكا معرفي گرديداين  IUDاز پلي اتيلن با سولفات باريم داراي خاصيت جلو گيري از عبور انرژي تشعشعي(حاجب تشعشع)ساخته شده كه حاوي ۳۸۰ ميلي مترمربع مس استTCu 380 Aيكي از موثرترين وسايل جلوگيري از بارداري با خاصيت و اثري بهتر از اثر عملي قرصهاي جلوگيري از حاملگي نوع Combined است ميزان حاملگي كمتر از يك درصد در سال اول استفاده و۴/۱درصد پس از ۶سال بوده استIUDهاي آزاد كننده هورمون پروژسترون(Progestasert)38 ميلي گرم پروژسترون دارند وقادرند روزانه۶۵ ميكروگرم پروژسترون را به مدت يك سال آزاد كنند اگر چه IUDهاي پروژسترون دار بايدهر ساله تعويض شود در ۱۰درصد مصرف كننده ها آمنوره ايجاد مي كند ولي در عين حال دو اثر سودمند نيز دارد:يكي اينكه با كاهش خونريزي قاعدگي از بروزكم خوني جلوگيري مي كند وديگر آنكه موجب كاهش انسيدانس قاعدگي دردناك اوليه مي گردد بعلاوهIUD هاي طبي واكنشي التهابي ايجاد مي كنند كه داراي اثرات موضعي است وممكن است نقشي در عمل جلوگيري از حاملگي داشته باشد هر چند كه نقش صحيح ودقيق آنهادر جلوگيري از بارداري       نا شناخته است.ازIUDهاي غير طبي ميتوان به عنوان مثالLippes loopرا نام برد كه از جنس پلي اتيلن ساخته شده ودر بيشتر كشورها به جز چين مورد استفاده قرار گرفته است.

مكانيزم عملIUD

مكانيزم عملIUDبدرستي شناخته شده نيست ولي اظهار نظرهاي متعددي بيان شده كه در زير به آنها اشاره مي شود.

۱)اثرIUDدر انتقال اسپرم:گزارشي وجود دارد كه نشان                     مي دهدوجودIUD در رحم در انتقال اسپرم دخالت داردوحركت آن را درمراحل اوليه كند مي كند به طوري كه اگردهانه رحم زن در اواسط دوره قاعدگي به اسپرم آغشته گردد حداكثرميزان اسپرماتوزوئيد پس از ۱۰تا۴۵ دقيقه در لوله هاي رحمي به دست خواهد آمد,در حاليكه اگر زنIUD داشته باشدتا نيم ساعت اول اسپرماتوزوئيد در لوله هاي رحمي ديده نمي شود.

۲)اثرIUDروي لوله هاي رحمي:حركات دودي لوله هاي رحمي در خانمي كهIUDدارد شدت مي يابدو موجب مي شود كه تخم لقاح يافته قبل از آمادگي خود وآندومتردفع گردد.

۳)اثرIUDروي عضلات رحمي:وجودIUDدر رحم انقباضات رحمي را شدت مي بخشدكه ضمن ايجاد درد در مراحل اوليه,مانع لانه گزيني        مي شود,مكانيزمIUDهاي حاوي پروستاگلاندين نيز بر اين اساس استوار است.

۴)تغييرات هيستولوژيك ياسيتولوژيك در اندومتر:حضورIUD در رحم سبب بروز التهاب غير اختصاصي در آندومتر مي شود كه متعاقب آن پديده فاگو سيتوز را در رحم فعال مي كند,وبه اين ترتيب,مانع لانه گزيني تخمك گشنيده شده مي گردد.چنانچه ترشحات آندومتر را درحاليكهIUDدر رحم قرار دارد زير ميكروسكوپ مشاهده كنيم مي بينيم كه تعداد فاگوسيتها به شدت افزايش يافته و اكثراسپرماتوزوئيدها تخريب شده اند.همچنينIUDهاي حاوي پروژسترون به علت تغييرات آتروفيكي كه در آندومتر ايجاد            مي كنند آن را براي لانه گزيني نا مناسب مي سازند.

۵)تغييرات بيوشيميايي وآنزيمي در آندومتر: وجودIUDدر رحم از ميزان ازت مايع آندومتريال,كه در چند روز اول قبل از لانه گزيني در تغذيه تخمك دخالت دارد,مي كاهد يا به ميزان اوره آن مي افزايد كه مي گويند از فعاليت سلولهاي تروفوبلاستيك كاسته ومانع لانه گزيني مي شود.وجود مس درIUDبه علت پايين آوردن سطح روي در آندومتر از فعاليت آنزيمهاي وابسته به روي مثل الكالن فسفاتازوكربن آنيدرازكه در متابوليسم سلولي دخالت مي كند,مي كاهدومانع فعاليت عادي تخمك ولانه گزيني            مي شود.همچنين مس واكنش التهابي را افزايش مي دهد و موجب افزايش انقباضات لايه عضلاني رحمي,وبدين ترتيب,مانع لانه گزيني  مي شود.بعلاوه يون مس قادر است تركيب بيوشيميايي سرويكال موكوس را تغيير دهد كه در اين حالت ممكن است روي تحرك اسپرم,قدري باروري اسپرم(اسپرم ممكن است به زمان ومكان معيني نياز داشته باشدتا قدري باروري پيدا كند كه آنراCapacitationاسپرم گويند)وهمچنين زنده ماندن اسپرم اثر داشته باشد.

۶)بر اساس مطالعات جديد معتقدند كهIUDروي مرحله لقاح اثرمي كند ومانع بارور شدن تخمك ماده توسط اسپرماتوزوئيد مي گردد و به طور كلي اثرات ضد باروري خود را قبل از اين كه تخمها(اوا)به حفره رحمي برسد اعمال مي كند.

تحقیق IUD روشي براي جلوگيري از حاملگي

نوشته تحقیق IUD روشي براي جلوگيري از حاملگي اولین بار در فايل مارکت - بازار فايل. پدیدار شد.

لطفا از لینک زیر دانلود کنید دانلود 

فایل

Powered by WPeMatico


نوشته شده در : جمعه 31 خرداد 1398  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات